PARP | Wspieramy e-Biznes | Portal Innowacji | Akademia PARP | KSU | EEN | Narodowy Program Przedsiębiorczości | Inwestycja w kadry | Pozostałe portale
- Polski Most Krzemowy
- Technologie Kosmiczne
- CIP
- Firmy rodzinne
- Telepraca
- BKL
- Zarządzanie kompetencjami w MSP
- E-punkt
- Instrument Szybkiego Reagowania
- Partnerstwo Publiczno-Prywatne
- Biznes dla Edukacji
- Kapitał Ludzki jako element wartości przedsiębiorstwa
Program Operacyjny Innowacyjna Gospodarka
drukuj

Green Building Award 2013 dla budynku pasywnego Parku Naukowo-Technologicznego „Euro-Centrum” Sp. z o.o. realizowanego w ramach działania 5.3 PO IG

8 maja br. budynek pasywny realizowany w Katowicach przez Park Naukowo - Technologiczny „Euro-Centrum” Sp. z o.o. otrzymał nagrodę Green Building 2013 przyznawaną przez Komisję Europejską dla najbardziej energooszczędnych obiektów. Nagrodzony budynek realizowany jest w ramach projektu finansowanego z działania 5.3 PO IG.

Konkurencja prowadzona była w dwóch kategoriach: dla budynków nowobudowanych i rewitalizowanych. Kapituła konkursu brała pod uwagę rozwiązania architektoniczne, zastosowane technologie energooszczędne oraz zapotrzebowanie energetyczne budynku. Do konkursu zgłoszono projekty z całej Europy.

W sumie nagrodzonych zostało 10 budynków - 5 w kategorii „rewitalizacja” i 5 w kategorii „nowe obiekty”. Budynek pasywny PNT Euro-Centrum został wyróżniony jako jedyny spośród projektów krajów Europy Środkowo-Wschodniej. Pozostałe nagrody trafiły do krajów Europy Zachodniej: Niemiec, Austrii, Szwecji, Danii i Holandii, gdzie budownictwo energooszczędne i pasywne rozwija się od lat.

EU Green Building jest nadzorowany przez Komisję Europejską. Program dedykowany  jest przeszłym, teraźniejszym i przyszłym projektom, które zostały wdrożone i potwierdzone, jako te odpowiadające zrównoważonemu rozwojowi.

Warunkiem uczestnictwa w Programie jest nie tylko posiadanie obiektu budowlanego efektywnego energetycznie, ale także opracowanie i wdrożenie w firmie Planu Zarządzania Energią oraz podjęcie zobowiązań o przestrzeganiu standardów charakterystycznych dla budynków niskoenergetycznych w przypadku kolejnych inwestycji budowlanych. Park Naukowo-Technologiczny „Euro-Centrum” Sp. z o.o. dołączył do programu w połowie zeszłego roku.

Budynek pasywny PNT Euro-Centrum Sp. z o.o. w całości został oparty na ekologicznych i energooszczędnych rozwiązaniach. To sprawia, że w ciągu roku do grzania, chłodzenia lub wentylacji będzie potrzebował zaledwie 15 kWh/m2. To osiem razy mniej niż zużywają tradycyjne budynki.

Projekt współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka.

zdjęcie  zdjęcie

zdjęcie  zdjęcie

 

PODZIEL SIĘ:

Formularz zgłaszania błędów na stronie internetowej poig.parp.gov.plFormularz nie służy zgłaszaniu błędów w generatorach wniosków PARP!

Utworzony: 2013-06-06 16:41:03
Aktualizowany: 2013-06-07 15:03:37 przez Marcin May
Ilość odsłon: 7042
74/108/255/315/, ID=33425
drukuj